3.4.25


 Здоров'я, як і життя - особистий скарб.
Як скористається ним людина
залежить від ії знань, вмінь, навичок і волі. 
М.Голуан
   Всесвітній день здоров'я відзначається щорічно 7 квітня, починаючи з 1950 року. Лікар і філософ Давньої Греції Гіппократ стверджував, що яка діяльність людини, такою вона і є, такі і її хвороби. Тому необхідно вести здоровий спосіб життя. Згідно з даними вчених, здоров'я залежить від багатьох чинників та більш ніж на 50% воно обумовлено способом життя людини. Пропоную вам ознайомитись з онлайн - навігатором"Бути здоровим - вимога часу"  і запам'ятати 7 правил здорового способу життя.

30.3.25


      Міжнародний день птахів відзначається з 1906 року 1 квітня, після підписання та набуття чинності "Міжнародною конвенцією з охорони птахів, корисних в сільському господарстві". За традицією минулих років, в цей час в очікуванні пернатих розвішуються шпаківні, синичники, гоголятники та інші "пташині будиночки". З 1994 року Українське товариство охорони птахів щорічно обирає птаха року. Ця традиція допомагає привернути увагу до певного виду птаха, більше дізнатися  про його спосіб життя. Птахом 2025 року стала крутиголовка звичайна. Познайомитися ближче з цією пташкою  вам допоможе віртуальна шпаргалка "Знайомтеся: птах 2025 року".
         


24.3.25


  26 березня  ми вітаємо гвардійців та їх родини. Бажаємо їм здоров'я  та стійкості. "11 років  Національна гвардія на захисті України. Справжня міць. Невід'ємна складова  сил безпеки і оборони. Це досвідчені бійці, сталеві воїни. Хлопці та дівчата, які вражають своєю  витримкою та силою", -  такі слова сказав про бійців Національної гвардії  України Ігор Клименко. "Честь, мужність, закон" - офіційне гасло  всіх воїнів - гвардійців. З історією створення Національної гвардії України можна ознайомитися у стрічці часу "Національна гвардія України:  історія створення".


     

20.3.25


 Цей ліс живий. У нього добрі очі.
Шумлять вітри у нього в голові.
Старезні пні, кошлаті поторочі,
Літопис тиші пишуть у траві.
Ліна Костенко
    Ліси і людство пов'язані  нерозривно. Існування людей неможливе без лісів. Вони - джерело цінних ресурсів. А як приємно знаходитися в лісі! Який він красивий! Ліс зігрівав, годував і захищав наших пращурів, вірно служить нам і тепер. Він дарує нам натхнення, вчить спостережливості і мудрості. Як гарно сказала українська поетеса Ліна Костенко у своєму вірші:
Чому ліси  чекають мене знову,
На щит піднявши сонце і зорю?
Я їх люблю. Я знаю їхню мову,
Я з ними теж мовчанням говорю.
Пропоную вам для перегляду інтерактивний плакат "Ліс - наше багатство".


18.3.25


   Ії називають залізною жінкою тому, що завжди говорила та писала, що хотіла. Навіть, коли ії колеги боялися репресій та мовчали, вона відкрито критикувала владу. Вона - лауреатка Шевченківської премії, Ордену Почесного легіону. Українська поетеса, письменниця, перекладачка, найвідоміша українка сучасності Ліна Василівна Костенко 19 березня святкує свій 95 - річний ювілей. Ця дата є приводом ознайомитися з творчістю  поетеси і ще раз перечитати ії твори. До Дня народження Ліни Костенко пропоную вам переглянути віртуальну виставку - фактаж "Горда, вільна, неповторна".


                                                                   






                                                                                

                                                  

                                                           

                                                            

                                                        

                                                              

                                                 

                                 


6.3.25

Тарас Шевченко! Досить було однієї
людини, щоб урятувати цілу націю!
                                                             Остап Вишня 
  Знову на нашу землю прийшла весна, березень. У ці весняні дні  ми відзначаємо день народження поета, художника, національного героя України Тараса Григоровича Шевченка.  Ми знаємо про цю людину багато, але так цікаво знаходити і розкривати таємниці його життя і творчості. Декілька цікавих фактів, розміщених в інтерактивній книзі "Цікаві факти про Тараса Шевченка"допоможуть пізнати поета  ближче.

20.2.25


 21лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. Для кожного народу дорога його  мова. Протягом життя вона супроводжує людину. Щасливі ми і горді , що маємо можливість читати твори Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка українською мовою. Все минається, зникають володарі, держави, будівлі, тільки слово залишається.  Вивчайте рідну мову! Пропоную вам  віртуальну ігротеку "Чарівний мовограй".

17.2.25


 "Я тому письменник, що відчуваю
обов'язок перед народом".
Улас Самчук
Двадцять книжкових видань, серед яких дві трилогії - "Волинь" і "Ост", які гартують свідомість. Він висувався 1982 року на здобуття Нобелівської премії. Бог, як писав письменник, вклав йому в руки перо. "Хай буде дозволено мені використати його для доброго, для потрібного", - просив - молив український прозаїк. І йому це вдалося. 20 лютого ми відзначаємо 120 років від дня народження  Уласа Самчука, письменника і журналіста. Все життя він  згадував Грінченкові рядки: "То ріднії села, то ріднії люди..." І тому для нього рідний народ, Україна були понад усе. Думками, почуттями, творчістю Улас Самчук до кінця днів своїх земних залишався  у просторі предків і в просторі української мови. Пропоную вам інформаційну закладку "Цитати Уласа Самчука".


11.2.25


 Ми - Україна, єдина сім'я,
Нас поєднала свобода свята.
Квіти у полі, сонце у небі -
Все це навіки лишилось у тебе!
     День єднання, що відзначається 16 лютого, молоде свято. Воно вперше було запроваджено у 2022 році. В цей день в українських містах і селах піднімається державний прапор і виконується  гімн. А ще, в цей день, ми згадуємо великих українців, що прославили Україну і визначили перебіг історії України від часів Київської Русі й до наших днів. Пропоную вам відповісти на запитання вікторини "Ними пишається Україна". Бажаю успіхів!
                       

26.1.25


 Твори Всеволода Нестайка - сонячні, 
життєствердні, після яких хочеться
жити на повну силу, насолоджуватись 
насолоджуватись романтикою буднів
 і завжди почуватися дитиною.
Хольхе Анференс
  Всеволод  Зіновійович Нестайко - один із найбільш прославлених українських письменників. Він єдиний  із прозаїків, хто писав тільки для дітей. Його твори увійшли до золотого фонду дитячої літератури. Вони веселі, добрі, сонячні і повчальні, ними зачитується  три покоління українців.  Письменник отримав багато нагород, в тому числі  і Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня. До 95 - річчя від дня народження Всеволода Нестайка, яке відзначається 30 січня, пропоную для перегляду гроно цікавих фактів "А ви знаєте, що?..."
   

21.1.25


 Спом'янімо в пісні славу Крутів,
найсвятіше з наших бойовищ!
Крути! Крути! - смолоскип в майбутнє.
Підіймімо наші душі ввиш!
Богдан - Ігор Антонич
     Залізнична станція Крути, що знаходиться  за 18 км від міста Ніжина Чернігівської області назавжди увійшла в історію України. Саме там 29 січня 1918 року відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії. Сотня  Юнацької школи, "Політичний курень студентів - січових стрільців" та чота  гайдамаків (всього 600 чоловіків) вступили в бій з 4-х тисячним загоном більшовицької армії під командуванням М Муравйова. У тому бою полягло 300 студентів. Ця подія стала символом  нескореного духу українського народу. До  107 - річниці бою під Крутами запрошую переглянути презентацію "Бій під Крутами: героїчні сторінки".
       

20.1.25


 Ця дівчина  не просто так, Маруся,
Це - голос наш. Це - пісня. Це - душа.
Ліна Костенко
"Ця дівчина була народжена для любові, все своє любляче серце по краплині сточила в неперевершені рядки чарівної мелодії. Бувають, може, й краще голоси, але такого другого немає!" - так писав про легендарну українську поетесу і співачку Марусю Чурай  Михайло Стельмах. 25 січня відзначається 400 років від дня народження легендарної дівчини. Якою ж вона була? Один із сучасників Марусі  писав: "...чорні очі її горіли, як вогонь у кришталевій лампаді, її обличчя було бліде, як воск, стан високий і прямий, як свічечка, а голос... Ах, що то був за голос! Такого дзвінкого і солодкого співу не чутно навіть у київських бурсаків". Письменник О.Шкляревський, побачивши портрет Марусі у Г.Квітки - Основ'яненка, так писав: "Маруся була справжня красуня, суто в українському стилі..."
До цієї дати пропоную ювілейну листівку "Дівчина з легенди".

15.1.25

 
   Свято Соборності України відзначається  щороку 22 січня. В цей день був проголошений Акт возз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. Представник  Директорії Федір Швець виголосив великі слова: "Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України - Галичина, Буковина, Закарпаття і Придніпрянська Україна - в одну  Велику Україну...  Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу". До Дня Соборності України пропоную вам переглянути стрічку часу "Етапи становлення української державності".

6.1.25

"Я українець.Оце і вся моя біографія".
Василь Симоненко
   Олесь Гончар важав його "витязем молодої української  поезії", літературні критики називали його "поетом без каменю за душею". Усі ці слова про поета, журналіста, патріота Василя Симоненка. 8 січня ми відзначаємо 90 - річчя від дня народження  видатного українського поета. Він не просто любив Україну, а й закликав до боротьби проти тоталітарного режиму, до боротьби за незалежну Україну. Пропоную вам поетичний зорепад "Прометей українського духу й віри".